Doğada İlk Yardım ve Tıbbi Bakım,  Survival Teknikler

Bakım , Ateş ve İlk Yardım …Vazelin

   Bazı maddeler vardır İsviçre çakısı gibi bir çok işe yarar.Bir yazımızda Bandanadan bahsetmiş ve bir çok işe yarayacağını belirtmiştik.Bugün size benim çok kullandığım vazelin hakkında bilgi vermek istiyorum. Vazelin ham petrol, mineral yağlar ve bal mumundan yapılan bir çeşit kremdir.Kadınların pek çok sevdiği bir krem olan vazelin bir hayatta kalma kitinin vazgeçilmezleri arasına girebilir.

   Öncelikle belirtmek isterim ki vazelinin pür yada püre denilen safını bulursanız daha iyi.İlaç yapımında da kullanılan bu formu  içinde kimyasal içeriği yok denecek kadar azdır.Dolayısı ile vücudunuza yapacağınız işlemlerde alerjik olarak daha az etkilenirsiniz.

    Kadınlar bir çok alanda kullanıyor vazelini. Dudak , el , ayak çatlaması için ,dudak parlatmak için ,bitler ,sirkeler için ,topuk çatlakları için , sivilceler için ,makyaj temizleme gibi bir çok alanda kullanıyorlar.

    Bir hayatta kalma kitinde vazelin ne işe yarar peki ? Öncelikle aynı bayanlar gibi çatlaklara  karşı , dudaklarımızı nemlendirmek için kullanabiliriz. Güneşten yanmış ,kurumuş el, yüz için ideal bir nemlendiricidir vazelin. Ayrıca deriyi koruyup besler.Soğuklarda süreceğiniz vazelin ile soğuktan el ve yüzünüzü korur.Yağ olarak kullanıp eşyalarınızı yağlayabilirsiniz.  Kilitlerinize , bıçaklarınıza ,dişlilere,diğer oynar eklemli aletlerinizi yağlamada kullanabilirsiniz.

   Küçük yara ve sıyrıklara uygulayabilirsiniz.Ufak kanamalarda üzerine süreceğiniz vazelin ile kanı kesebilirsiniz. Özellikle şeker hastaları için ufak kanamalar başa beladır , bu gibi durumlarda vazelin gerçekten elinizin altında olması gerekir.

    Çok iyi bir ateş başlatıcı olarak kullanabilirsiniz.Bunun için bir parça  2×2 , 3×3 pamuğu , vazeline bulaştırmanız yeterli olacaktır.Bu vazelinli pamuk çok iyi bir kavdır ve çok hızlı tepki verir.Neredeyse bir kıvılcım ile alev alıp yanma süresi bir ateşi rahatlıkla başlatacak kadar uzundur.Hatta bir mum olarak dahi kullanabilirsiniz. Bunu içinde gene pamuğa sürülmüş vazelin yeterli olacaktır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir