El Yapımı Araçlar,  Survival Araç ve Ekipmanları

Deri Bot Bakımı Nasıl Yapılır ?

   Kışların en vazgeçilmez geleneksel giysisi olan deri botlar, sağlamlığı ,uzun ömürlülüğü , rahatlığı ve şıklığı ile sentetik ayakkabıların bir adım önünde yer alıyor.Bu şık giysilere onlarca para verip bakımını da yaparsanız sizi uzun süre yarı yolda bırakmayacak ve her zaman şık ve güvenilir olarak sizin ayaklarınızı koruyacaktır.Peki deri botlarımızın nasıl bakımını yapmalıyız ?

soldaki sadece  vazelin sürülmüş hali
soldaki sadece vazelin sürülmüş hali

   Öncelikle bir ayakkabıda öncelik koruma , ilk satın alma ile başlar. Bir ayakkabıyı alırken onu hangi şartlarda giyeceğinize bakarak almanız , derisinin kalitesine göre seçim yapmamız gerekir.Almak için alınan bir eşya kadar gereksiz bir alışveriş yoktur.Önceliğimiz bir eşya olup , bizim ayaklarımızı koruyan bu eşyayı sırf gösteriş olsun diye değil , gerçekten ayaklarımız için almamızdır.

   Siz bir bot alırken giyeceğiniz hava şartlarını ilk önceliğiniz olarak tutun . Örneğin uzun yağmurlu bir yerde veya karlı koşullarda iseniz GORO-TEX veya benzeri astarlı bir ayakkabı sizin için ideal olacaktır.Çöl yada az yağmurlu yerlerde bu astar pek işinize yaramayacaktır. Fazladan para vermenin bir mantığı yok , değil mi ? Gene başka bir seçeceğiniz konu ayakkabı tabanlarıdır.  Sokakta sert tabanlarla dolaşmak pek mantıklı değildir onun yerine daha yumuşak tabanlar tercih etmelisiniz.Bir diğer husus zorlu kış şartlarında yaşıyorsanız , alacağınız ayakkabıyı bir numara büyük almanızdır. Böylelikle kalın bir çorap giyebilirsiniz.Böylelikle ayaklarınızda bir sorun çıkmadan , önlem almış olursunuz.Bir diğer husus aldığınız ayakkabıyı 1-2 gün dışarı çıkmadan evde giymeniz olacaktır, böylelikle ayakkabının ayaklarınıza olan tepkisini anlarsınız.

AYAKKABI BAKIMI

  Doğal bir malzeme olan derinin nefes alması gerektiğini ve işlenip boyanmasına rağmen nemi tutacağını unutmamanız gerekir.Altında olan su geçirmez uygulamalara karşı üst tarafı  nemli olacaktır. Bu durumda ilk yapılacak işlem deriyi kurutmamız olacaktır.Bu kurutma işlemi için öncelikle botlarınızın üstünde bulunan olası pislikleri temizleyip botlarınızı ılık bir yerde kurumaya bırakmak olacaktır. Eğer nemli olarak  soğukta bırakırsanız , botlarınız çatlayacak hatta çürüyecektir.Dışına ve içine gazete kağıdı, bez koymanız nemi hızlı olarak almanız demektir. Botunuzun içine de gazete kağıdı koyabilirsiniz.

Bakım yapılmamış bir deri bot

    Botunuzu ılık bir yerde tutmanız iyidir. Soğukta ciddi yan etkiler olacaktır dedik , bu sıcak içinde geçerlidir. Botunuzu sıcak bir ortamda asla kurutmayın , bu da soğuk gibi ciddi yan etkilere sebep olacaktır.Nemli bir botu sıcak bir ortamda kurutmak , derinin büzüşmesine dolayısıyla çürümesine sebep olacaktır.

   Ayakkabımızı kuruttuktan sonra onu  tıpkı kendi cildimiz gibi nemlendirmemiz ,onun bakımının ilk adımıdır.Öncelikle ayakkabımızın üstündeki pislikleri bir bez ile temizleyin .Eğer çıkmayan kir, leke varsa el sabunu ve fırça ile temizleyebilirsiniz. Fazla kimyasal kullanmaktan kaçının.Yaptığınız işlemi yavaş yaparsanız derinizi hırpalamamış olursunuz.Ve mümkün olduğunca sudan kaçarak işlem yapın .Nemli bezin suyunu iyice sıkın.Bu işlemden sonra ayakkabınızı ılık bir yerde kurumaya bırakabilirsiniz.

   İkinci adım ise nemlendirmek olacaktır. Bu işlem için bir deri kremleri mevcuttur ama çok fazla kimyasal içermeyenleri almanızda yarar var .Bunun yerine vazelin yada badem yağı kullanmak daha mantıklı olacaktır. Saf yada pure vazelin ile hem sizin hem ayakkabınızın derisi nemlenecektir.Vazelini ince katmanlar halinde sürmeniz ve iyice yedirmeniz gerecektir. Bu şekilde deriniz hem beslenecek hem nemli olacaktır.Bu arada botlarınıza  cila vurmamanız gerektiğini söylemek isterim , cila da çeşitli kimyasallarla derinize zarar verecektir. Eğer ayakkabınızda GORE-TEX astar varsa özel GORE-TEX ilaçları ile temizleyip bakımını yapmalısınız. 

   Eğer   ayakkabınızın su geçirmemesi için de bir şeyler yapmak istiyorsanız balmumu içeren ürünleri tavsiye ederim . Yağladıktan sonra balmumu sürebilirsiniz. Botlarınız için verebileceğim bir başka tavsiye ise her gün giyilen  botlar yerine 2 bot ile ayakkabınızı dinlenmesini sağlamanızdır.Günlük giyilen ayakkabılar daha çabuk deforme olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir