GORE-TEX ®

GORE-TEX ® nedir ? GORE-TEX ® teknik kumaş rehberi..

 

  Teknik kumaş ve outdoor denilince ilk aklımıza gelen kelimelerden biridir GORE-TEX ® . On binlerce yıldır , doğaya karşı verdiğimiz sağ kalım savaşında geçen yüzyıl sonlarında bulunmuş olan bu su geçirmeyen ama nefes alabilen dokuma türü ,adeta bir devrim yapmıştır. 

    İlk başta Gore diye bilinen bu marka Amerika , Delaware eyaletinde 1958 yılında ortaya çıkmıştır. Wilbert Gore (Bill ) ve eşi Vieve Gore tarafından kurulmuştur. Wilbert uzun yıllar  DuPont adlı şirkette çalışmış ve orada Neopren, Teflon, Kevlar, Mylar ve bunlar gibi bir çok efsanevi malzemeyi de yaratılmasından sorumludur. Bill , Dupont ‘un yapmadığı polimer politetrafloroetilen (PTFE) denilen bir malzemede potansiyel görüp , Dupont’ tan ayrılır . GORE-TEX ® yaklaşık 10 yıl  sonra 1969 yılında oğulları olan Robert ( Bob ) Gore tarafından bir deneyde PTFE aldı malzemeyi hızla uzatması ile bulmuştur. Bu çekme ile malzemenin yüksek çekme mukavemeti olduğu , su direnci ve dayanıklı olduğunu bulmuştu.İlk olarak 1976 yılında bir çadırda kullanılan GORE-TEX ® o günden sonra hızla yayılmış ve günümüzde milyonlarca giyside kullanılır duruma gelmiştir.Sadece outdoor ekipmanlarda değil , tıp alanında ( yanıklarda ,kalp ameliyatı , plastik cerrahi vs vs ) Endüstri alanında , Nasa tarafından , askeri malzemeler gibi onlarca değişik alanda bizlerin karşısına çıkmaktadır.

 

   Peki nedir bu GORE-TEX ® denilen malzeme ? GORE-TEX ® , ePTFE adlı bir materyalden meydana gelmiştir. Ve bu materyal diğer su geçirmeyen malzemelerin aksine su geçirimsiz bir membran olmayıp gözenekli bir membrandır. Başlangıçta inç başına 9 milyar gözenek olarak geliştirilmiştir.Bu kabaca 1/20000 gözenek oranında olup bir su damlası boyutunda olmasıdır.Bu da suyun gözeneklerden alt tabakaya geçmesi için büyük olduğundan , membranımızın tamamen su geçirimsiz olmasını sağlamıştır.Bunun yanında suyu geçirmemesine rağmen su buharını geçirmesi için gerekli gözenek açıklığı mevcut olmuştur. Su buharı sudan molekül olarak daha küçük olduğu için GORE-TEX ® aynı zamanda nefes alabilen bir membran olmuştur.

   Bu geçirimsizlik dikiş yerlerinde de devam sağlaması için , şirketin DWR (dayanıklı su itici kaplama) adlı bir ürün de çıkartmışlardır. Bu DWR ile GORE-TEX ® mebranlar dikiş yerlerinde de su ve havaya karşı dirençli hale gelmiştir.

   Bugün firma bir çok alanda çalışma yapmakta ve GORE-TEX ® membranlar ile bizim doğayla olan savaşımızda bize yardımcı olmaktadır. Sürekli kendini geliştiren şirket kendisini bir endüstri standardı haline getirmiş ve bizlere sürekli değişen ve gelişen teknolojilerle kaliteyi sunmuştur.