Doğada İlk Yardım ve Tıbbi Bakım,  Survival Beceriler,  Survival Teknikler

Hayatta Kalma

Günümüz dünyasında yaşamak gerçekten zor. Bitmek bilmez trafik , susuzluk, yangınlar, depremler,açlık,antibiyotiğe karşı dirençsizlik,işsizlik…. Saymakla bitmeyecek olumsuzluklara karşın , günümüz dünyası , doğal hayata oranla gayet güvenilir durumda.Peki doğal hayat nedir ? 

   Doğal hayat dediğimiz yer,bu karmaşanın dışında aslında evimiz olan yer.Ağaçlar , ormanlar, kuşlar , denizler… Yani aslında bizim yarattığımız dünyanın dışındaki gerçek dünya.

    Peki biz ne kadar biliyoruz o dünyayı ?O dünya hakkında bir kaçımız dışında , ne bilgimiz ne de deneyimimiz var . Ait olduğumuz yere karşı bu kadar yabani olmayı nasıl başardık? Kimimiz benim tarlam var , benim  yazlık evim var , ben hafta sonları ormandayım diyorsunuzdur ?  Ormanda piknikten başka ne yapıyorsun? Elinde telefon resim çekmekten başka ne işe yarıyorsun ? O an bile orada olmayıp ,sırf ben oradaydım deyip yaşamadığın bir gerçekliğe ne kadar sahipsin? Orada olup o havayı içine çekip oraya yabani olmak kadar kötü bir şey yoktur galiba..

   Hepimiz öyleyiz neredeyse.Gerçek doğa ile başbaşa kalınca  , ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hiç düşündünüz mü , bundan 2-3 bin yıl önce insanlar nasıl hayatta kalıyordu ? Telefonları , silahları . çakmakları , uyku tulumları yokken bu insanlar bizim 24 saat içinde büyük hasarlar alacağımız bir dünyada hayatta kalıyorlardı.Sizce biz kendi gerçekliğimizden bu kadar uzaktayken olası bir felaket senaryosunda ne yapabiliriz ?

   Evet burada doğada yaşamayı , doğada hayatta kalmayı yazacağız ama aslında gerçek evimizde yaşamanın ne olduğunu , nasıl olduğunu , günümüz şartlarıyla neler yapabileceğimizi , günümüz teknik ekipmanları ve geçmiş ekipmanlar ile neler yapabileceğimizi , en zor şartlarda neler olabileceği ve bunun yanında  günümüz şehirlerinde olası felaket senaryolarında ( deprem , nükleer saldırı, sel , kasırga , terör vb .) neler yapabileceğimizi tartabileceğiz. Hayatta kalmanın hiç bir garantisi yoktur , biz sadece olası felaketlerde , yaşam şansımızı arttırma yollarına çalışacağız..

    saygılarla….

  

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir