Doğada İlk Yardım ve Tıbbi Bakım

Heimlich manevrası

  İlk yardım tekniklerinden Heimlich manevrası ,boğaza kaçan yabancı cisimler , büyük yemek parçaları gibi  nefes borusunun tıkanıp solunum yapılamaması durumunda,hayat kurtarıcı bir manevra olarak karşımıza çıkar.

   Bu teknikte öncelikle hastanın durumu ölçülür.İlk göze çarpan nefes-alışverişi olmaması , ellerin boğaza gitmesi, yüzün morarması ve konuşamamasıdır. Bu tam tıkanmadır ve acilen Heimlich manevrası yapılması gerekir.

   Bu manevra yetişkinlerde tam tıkanma anında yapılır.Hastanın tam tıkanmış olduğu anlaşılır. Sonraki adımda hastanın arkasına geçip hastayı öne doğru eğiltiriz. Eğilen hastanın midesinin üstüne elimizi koyup diğer elimizin topuzuyla , hastanın sırtına aşağıdan yukarı doğru süpürür gibi vuruyoruz.5 kere yaptığımız bu hareket sonrası hastamızın soluk borusu hala tıkalı ise, elinizi yumruk yapıp , baş parmağınızı işaret parmağınızın üstüne gelecek şekilde çıkıntı yapıp, boğulan kişinin mideyle göğüs kafesi altındaki diyaframa koyulur.Diğer el bu yumruk olan eli kavrar.Ve kendinize doğru sert biçimde kollar çekilerek hastanın nefes borusundaki yabancı cisim çıkarılmaya çalışılır.

   Bu manevra tam tıkanma anında yapılır.Hareketi video olarak izleyip öğrenmek istiyorsanız BURADAN ulaşabilirsiniz.

   Çocuklardaki boğulma durumunda yapılması gerekeni ise BURADAN öğrenebilirsiniz.