Doğada İlk Yardım ve Tıbbi Bakım

Hipotermi

Olası bir felaket senaryosunda  başınıza gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesi hipotermiye maruz kalmaktır. Hipotermi sizi , hızlı ve çok acı çektirerek öldürebilecek kadar  güçlüdür.

Peki nedir bu hipotermi denilen şey ?Nasıl önleriz , nasıl müdahale ederiz?Belirtileri nedir ?

Bilindiği üzere vücudumuz 37° (98.6 Fahrenheit ) de en iyi şekilde çalışmaktadır. Bunun üzerindeki ve altındaki derecelerde bir sorun oluşmaktadır. Hipotermi vücut ısısının 35° (95 Fahrenheit ) nin altına düşmesi ile başlayan bir süreçtir. Aşırı soğuğa maruz kalma , ıslanmak ,denize düşmek gibi vücut ısınızı düşürecek durumlarda meydana gelen bu süreç bir insanın en zor durumlarından bir tanesidir.

Hipotalamusun etkilendiği hipotermi bize 3 aşama ile kendini belli eder .

  1. Aşama : Sıcaklık 35 derece ile 32 derece arasında.Titreme ve hipotansiyon ( düşük tansiyon ) ile kendinin belli eder . Hasta  kendindedir .Cilt hafif solgunlaşır.
  2. Aşama : Sıcaklık 32 ile 28 derecededir. Titreme yok olmuştur.Hasta  uykulu yada kendinde değildir. Koordinasyon ve kafa karışıklığı belirgin olacaktır.Cilt iyice solgun bir hal alır.Kulaklar, dudaklar,el ayak parmakları maviye dönmeye başlar.Tansiyon düşüktür.Risk yüksektir.
  3. Aşama : 28 ve altı durumlarda .Hastanın rengi maviye dönecek ve hipotansiyona girecektir. Nefes alma gittikçe zorlaşacaktır.Bilinç ya kapalı ya da tamamen kaotik olacaktır. Denge , konuşma gibi özellikler aşırı düzensiz olacaktır. Zihin düzeyi tam yitik bir durumdadır. Hasta aşırı tepkiler verebilecek düzeydedir. Çok sıcak oldu gibi konuşmalar yapabilir. Bu aşamanın sonrası ölüm ya da çok ağır organ sorunları ile sonuçlanacaktır.

Hipotermiyi önlemenin yollarına gelecek olursak.Önceliğiniz Hipotermi oluşma ihtimalleri olan durumlarda  kuru kalmaya , sıcak kalmaya çalışmaktır.Bunun için su geçirmez Gore-tex elbiseler idealdir. bunun yanında yağmurluklar , uzay battaniyesi de denilen termal battaniyeler, su geçirmez botlar gibi sudan ve soğuktan koruyacak giysiler tercihtir.

Giysilerin yanında  bilinmesi gereken bir nokta da soğuk havalarda enerji tüketimi ılık havaya oranla daha fazla olacaktır.Ve bundan dolayı daha fazla kalori  harcayacaksınız.Isınmak için ne kadar hareket ederseniz o kadar enerji harcayacak ve hidrasyon ( kısaca su ve elektroit )seviyeniz düşecektir.Harcadığınız enerji ile birlikte terleme olacak ve bu terleme hipotermiye yol açacaktır. Bu yüzden önceliğiniz ne giydiğinizden öte , nasıl giydiğinizdir. Kalın elbiseler yerine 3-4 kat giysi giymek ve onları değiştirmek iyi bir seçenektir.Ter emici termal elbise denilen iç giysiler giymek gene  vücut ısınızı korumaya ve ter ile oluşan nemin sizi hipotermiye sokmasına izin vermeyeceğini  bilmelisiniz. Gene hızlı hareketler yerine daha sakin hareketler sizin enerji kaybınızı ve terlemenizin önüne geçmekte faydalı olacaktır.Bir dipnot olarakta soğuk havalarda alkol almaktan şiddetle kaçınmanızı tavsiye ederim. Isındığınızı sanıp su kaybından hipotermiye girmeniz yüksek ihtimaldir.

Hipotermi tadavisi ise öncelikle bir sağlık kuruluşundan acil yardım istemelisiniz . İlk adımdan sonra hipotermiye giren kişiyi ılık bir yere taşımalısınızr .Hastayı olabildiğince hızlı şekilde kuru kalmasını sağlamalısınız. Varsa termal battaniye ile vücut ısısını daha fazla kaybetmesini önlemelisiniz. Hastanın altına mümkün olduğunca soğuktan koruyacak eşya, giysi koyup yerden gelen soğuğu kesmek gerekir. Bir oda varsa odanın sıcaklığını yoksa sığınak gibi bir yerde iseniz oraya ateş yakarak ortamı ısıtmalısınız. Hastayı ısıtmak için kendi vücut sıcaklığınızı kullanmakta başka bir seçenektir.Hastaya alkolsüz, kafeinsiz içecekler verilmelidir. Koltuk altı , kasık bölgelerine yakmayacak şekilde sıcak su ile desteklemek iyi gelir.Çok kötü durumdaki hipotermi vakaları için intravenöz yani damar yolu ile sıvı vermek gerekebilir. Eğer hastanın solunumu az ise CPR  yapmak gerekir. CPR ve İNTRAVENÖZ bilmiyorsanız sakın kalkışmayın . Hipotermi ciddi sağlık sorunları doğurabilecek bir durumdur .Lütfen hasta iyi olsa bile en yakın sağlık merkezinde gidip gerekli tetkikleri yaptırın.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir