Doğada İlk Yardım ve Tıbbi Bakım

İlk Yardım nedir ? Neden İlk Yardım Kursuna Gitmeliyiz ?

   Geçenlerde televizyondaki bir haberde , yemek yerken , güpegündüz boğulan bir kişinin haberini izledim.Adam göz göre göre ,yüzlerce kişinin içinde yemekten dolayı boğularak ölmüştü.

   Oradaki yüzlerce kişiden hiç biri mi İlk Yardım bilmiyordu ? Hiç kimse mi Heimlich hareketini bilmiyordu? Sahi bir kişi bile mi almaz dedim içimden İlk Yardım kursu ? Ne kadar acı bir tabloydu bu …

   Yanımızda ,solunumu duran bir kişiye yapılacak ilk şey birilerine göre ambulans çağırmak , İlk yardım eğitimi alan biri içinse , o insana ilk müdahaleyi yaparak hastayı yaşama tutundurmak.

   İlk yardım sadece boğulma ve solunum durması için değil  yaralanmalarda , şoklarda , kalp durmaları gibi durumlarda da yapılır ve hastanın yaşama tutunmasında yardımcı olur ve bilinçli olarak yapılan İlk yardım hayat kurtarır.Öğrendiğiniz ilk yardım sizin ve aileniz için bir teminattır.

    İlk yardım kısaca ani durumlarda , sağlık ekipleri gelene kadar ,hastaya olay yerinde yapılan ve hastanın hayatını kurtaran eylemlerdir.İlk yardım bilen kişi ise bu olayı yapan kişidir.Yanlış müdahale ve müdahelesizlik hastayı kaybetmeye yol açar.

   İlk yardım kursları ülkemizde başta KIZILAY olmak üzere , sertifikalı eğitim merkezlerinde de  verilmektedir.16 saatlik kurslarla temel İlk yardım eğitimi alabilirsiniz.Sizde bu kursa gidip İlk yardım eğitimi alıp kendinize ve çevrenize karşı insani bir yatırımda bulunabilirsiniz.

   Sitemiz hayatta kalma üzerine.. Ve İlk yardım bilmek ilk hayatta kalma becerilerinden. İlk yardım bilerek ev, iş , okul gibi günlük hayatta  ,kampçılık , balıkçılık , dağcılık gibi outdoor sporlarda ve olası felaket senaryolarında da  yararlanıp , hem kendiniz hem de başkaları için yaşam olabilirsiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir