Survival Beceriler

Neden Bir Hayatta Kalma Kitine İhtiyacımız Var ?

   Geçmişte,günümüzde ve gelecekte, insanoğlunu çeşitli kaotik olaylar yaşadı ve yaşayacak .Seller, depremler,savaşlar,bulaşıcı hastalıklar ve onlarca olay yaşadı insanoğlu.

    Biz hem kendimizin hemde ailemizin hayatını emniyete alma ,beslenmesini sağlama ,barınmasını sağlama gibi temel ihtiyaçlarını da bu gibi kaotik durumlarda da karşılamak durumundayız.

  Bir deprem anında yapacağımız ilk eylem , kendimize güvenilir bir yer bulup depremin yıkıcı etkisinden sağ olarak kurtulmayı beklemek olacaktır.Bir yangın esnasında , yangın bölgesinden uzaklaşıp kendimizi emniyete almak olacaktır.Bir tsunami anında, yüksek yerlere çıkıp dalgalardan kaçmaya çalışacağız.Yani ilk önce yapılacak eylem , şartlara göre hayatta kalmaya çalışmak olacaktır.

   Peki kendimizi ,ailemizi olası bir felaket anından kurtardık sonra ne yapacağız ? Felaketler geniş bölgelerde meydana gelen doğal ya da doğal olmayan kaotik durumlar için kullanılıyor.Mesela  8.0 üstü depremler büyük yıkımlara , geniş çevrelerde hasara yol açar . Keza fırtına, kasırga , tsunami gibi felaketlerde geniş bölgeleri etkisi altına alır.Bunun yanında olası savaş durumları , terör gibi olaylar , nükleer tehditte olabilir.Son Kasım 2018 de meydana gelen büyük California yangınında olan olayları ve sonuçlarını hepimiz gördük.Böyle bir yangında neler olabileceğini , nelerin yok olacağını , işin hangi boyutlara varacağını bizzat gördük .

     Sadece bu gibi afetler değil olası bir sosyo- ekonomik durumda yada olası bir politik isyan sonucuda kaotik biir durum ortaya çıkacakve  başımız gerçekten zor durumda olacaktır.

    Onlarca farklı teori ortaya atabiliriz.Yaşanması ihtimal dahilinde olacak o kadar çok senaryo var ki..Bazıları imkansız gibi görünebilir ama geçmiş hayatlar bize imkansız diye bir durum olmadığını açıkça anlatıyor.

    Olası bir senaryoda yapılası ilk gereken canımızı emniyete almak dedik , ya sonra ne yapacağız ? Asıl konu burada başlıyor.Biz bir şekilde bir felaket anında sağ kurtulduktan sonra bizi bekleyen olanaksızlıkların farkında mıyız ? Bizi neler bekliyor ? Açlık, susuzluk , barınaksızlık, soğuk, sıcak ,yağmur, kar ,bulaşıcı hastalıklar ve aşırı karmaşık bir dış dünya.Neden mi ? Olası bir felaket senaryosu sonrası size yardım gelmesi  ne kadar sürer ? Bir deprem sonrası elektrikler yoktur , temiz su yoktur , kalacak yer yoktur. Ülkenin size yardım etmesi bile ne kadar zaman sürecek ? Öncelik yaralıları kurtarmak olacaktır.Sonra kurtarılanlar için temel ihtiyaçlar düşünülecektir.Böyle bir durumda en az 2-3  gün yardım alamayacaksınız.Bu tabi size ulaşmaları halinde , ya ulaşamazlar ise ? 

Peki ne yapmalıyız ? Tabii ki hazırlıklı olmalıyız .Yardım gelene kadar ,hayatımızı 3-4 gün idame ettirecek kadar.Bu hazırlık 3-4 gün çok zor şartlar altında bulunacağımızı varsayarak yapacağımız bir hazırlık olmalı.Bu hazırlık ile su, besin, barınak gibi temel ihtiyaçlarımız göz önünde bulundurulup ona göre bir plan yapmalıyız.Bu plan bir çanta bir araba, çok emniyetli bir ev gibi varyasyonlar olabilir ama en temel ve mantıklısı  bir hazırlık çantasıdır.

    Önemli olan bir felaket sonrasında, sizin ve ailenizin bir kaçış , felaket çantası ile  ayakta kalmayı başarabilmesi ve yeterli ve doğru teknik ve gıdasal ürün ile bu zor şartlarda mücadele etmeyi kolaylaştırmasıdır.Burada sizlerle bu bilgileri paylaşacağız.Neler yapabiliriz , nasıl hazırlanabiliriz, güvenli olmayı nasıl sağlarız , nasıl hayatta kalırız ve onlarca yararlı bilgi ile buradayız….

 

Saygılarla……..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir