Doğada İlk Yardım ve Tıbbi Bakım,  Survival Araç ve Ekipmanları

Potasyum Permanganat

  Bu kimyasal madde ile hayatta kalma teknikleri arasında nasıl bir bağ olabilir? Bu yazımızda potasyum permanganat hakkında biraz bilgi vereceğiz. Korkmayın , sizi kimya sınavına tabi tutmayacağım . Bu mor renkli ilginç kimyasal ile hayatta kalma tekniklerinde ne gibi mucizeler yapabiliriz onu inceleyeceğiz.

Dikkat: Potasyum permanganat tehlikeli bir kimyasaldır.Depolanmasına çok dikkat edilmeli , solunması ve vücuda temas etmesi önlenmelidir. Seyreltilmiş  hali bile yüksek tehlike arz eder. Kristal hali başka kimyasallar ile birleştiğinde yanıcı ve patlayıcı ve aşındırıcı olduğu için depolama , taşıma ve saklanması çok dikkat gerektiren bir maddedir.

   Kmn04 molekül formülü olan , halk dilinde “ganganat ” diye de tarif edilen bu kristal , bir tuz klorunun potasyum manganata etkisi  ile elde edilir.Suda çözülülebilen bu kristalize madde , bir çok alanda kullanılıyor.

  Potasyum permanganat bir hayatta kalış durumunda bizim hayati ihtiyaçlarımızdan ateş , içilebilir su , hijyen , sağlık gibi bir takım ihtiyaçlarımızı karşılayabilir.

 Potasyum permanganat ve gliserin ateş yakma ; Kristalize yada tablet halinde olan potasyum permanganat iyice ezilir , içine bir kaç damla sıvı gliserin  döktüğümüz zaman kısa süreli bir ateş elde edebiliriz. 

   Potasyum permanganat ve şeker ile ateş yakma; Kristalize yada tablet halindeki potasyum permanganatın içine toz şeker dökülür . Bir alet vasıtası ile önce karıştırılır sonrasında bastırarak karıştırılmaya başlanır. Biraz sonra bir ateşiniz olacaktır.

   Potasyum permanganat ile su arıtma ; iyi bir dezenfektan olan bu kimyasal madde ile mikrop , virüs , mantar öldürücü olarakta kullanabilirsiniz. Su arıtmak için hap yada kristalize olan bu maddeyi seyreltip suyun içine katıp karıştırmanız gerekir. 1 litre suya 0,03 gram potasyum  atılır.Bu sudaki mikrop ,virüs ve mantarları yok edecektir.Bu yöntemi en zor şartlarda, hiç bir arıtma yöntemi olmadığı zamanlarda tercih edilmesi gerekir.

  Antiseptik olarak kullanmak için 1/10.000 oranında seyretilip yara temizlemede kullanılabilir.Ayrıca bu seyrelti böcek sokmalarında da  kullanılabilir.

  Ayak-el mantarları için 5 litre suya 1 tatlı kaşığına yakın koyulup , günde 2 kere 15 dakikalık seanslar halinde uygulanmalıdır.

   Ayrıca iz belli etmede de kullanılabilecek bu madde ile mor renkli belirgin izler bırakabilirsiniz.