Doğada İlk Yardım ve Tıbbi Bakım

Yaşamın kaynağı … SU

Su ve su arındırma  hakkında bir yazı…

   Ahh , su ….Hayatın kaynağı, bizim vazgeçilmezimiz…Onsuz olmuyor , hiç bir şey yerine geçmiyor.

   Şehir insanı ya zamlarda ya kesintilerde hatırlıyor suyu. Bizim vazgeçilmezimiz su bu kadar önemsiz mi sorması ? Olmazsa olmazımız olan suyu bu kadar önemsiz kılan,onun artık bu kadar kolay ulaşabilir olması galiba. Oysa  günümüzde milyonlarca insan temiz suyu bırakın ,suya ulaşamıyor.İnsanlar ya susuzluktan ya da kirli sudan dolayı yakalandıkları hastalıklardan yaşamlarını kaybedebiliyor.

   İnsan vücudunun %70 sudan meydana gelir ve %1 eksikliği bile sorunlara yol açar.%15 eksiklikte  ölüm meydana gelir.Susuz 3 gün dayanabiliriz. Bunun yanında içtiğimiz suyun mineralli olması bizim için yaşamsal olan elementleri bize sağlar.İçtiğimiz suyun temiz yani içilebilir standartlarda olması gerekir.Aksi taktirde çeşitli virüs, bakterilerden hastalıklar , çeşitli kimyasallardan zehirlenmeler yaşayabilir, içerdiği minerallere göre de su ani veya zamanla çeşitli hastalıklar yapabilir.

   Olası felaket senaryolarında ilk elde edilecek gıda SUdur .Bizi hayata tutunduracak olan suyun içilebilir olması bizim için önemlidir.Gelin isterseniz suyu arıtma yöntemlerine bakıp , acil durumlarda , doğada su arıtma işlemleri nasıl yapılır görelim.

NOT :Doğada ya da etrafınızda mecbur kalıp içeceğiniz suyu öncelikle basit bir filtreden mutlaka geçirin.Bu filtre , bir bandana , bir çorap, bir atlet gibi basit şeylerde olabilir .

KAYNATMAK

   Suyu kaynama derecesinde 2-3 dakika  ısıtmak  suyun içindeki mikroorganizmaları ve bakterileri yok eder.( Yükseğe çıktıkça bu kaynama süresini uzatın , örneğin 2000 bin metrede 5 dakika ) Bu yolla su elde etmek basit ve kullanışlıdır.Üstelik içindeki minerallerde ısıtma ile yok olmayacaktır.Suyu fazla ısıtırsanız tadı bozulacaktır, bunun içinse kaptan kapa aktarma yapabilirsiniz.Kar suyunu ise bir poşete koyup etrafındaki bir ateşle yavaş yavaş eriterek arıtabilirsiniz. Su için karı asla direk yemeyin , en kötü elinizde ısıtarak eritip için. Bir diğer ısıtma yöntemi ise  bir kap olmayan durumlarda ateşi suyun içine atıp sıcaklık ile arıtma yöntemidir. Böyle bir durumda su kaynağını bir çukur, taş oyuğu gibi yere koyup üzerine ısıtılmış taş koyup suyu ısıtarak elde edebilirsiniz.

KLORLAMAK

   Klor su temizleme işlemlerinde en kolay yollardan biridir.Doğru yapıldığı sürece zararsız ve mikroorganizma ve virüslere karşı etkili bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.Evinizdeki klorak tabir edilen temizleme sıvısı da bu işi görecektir.Dikkat etmeniz gereken husus verilen ölçünün fazlasını koymamanızdır. Yoksa zehirlenme yaşayabilirsiniz.Tadı klor kokabilir ama etkin bir arıtma yöntemi olduğunu unutmayın .Kloru medikal malzeme satan yerlerden bulabilirsiniz.Ayrıca bunun tablet şeklinde  formu da bulunmaktadır.

Klorlama işi basit ve doğru yapıldığı sürece sorunsuzdur. Klorladığınız suyu 30 dakika bekletip ,öyle tüketmeniz gerekir.Ayrıca suyun durumuna tadına göre klorlama işlemi yapmalısınız.Öncelikle suyunuzu basit bir fitreden geçirip sudaki parçacıkları vs. arındırın. Sonrasında suyun durumuna göre litre başına 1,5 mg (miligram ) taze klor yetecektir. Suyunuzda klorlama sonrası klor kokusu mevcut olmalıdır.Eğer suyunuz çok bulanık ve klor kokusu yoksa aynı işlemi tekrarlayın .Eğer elinizde klor yoksa bu işi çamaşır suyu ile elde edecekseniz öncelikle çamaşır suyunu 1/9 oranında su ile seyretmeniz gerekir.Ve 1 litre suya , 3 damla seyreltilmiş olduğunuz çamaşır suyu  koyup suyunuzu arındırabilirsiniz.Suyunuzu 30 dakika mutlaka bekletip öyle tüketin. Bakteri ve virüsler bu kadar zamanda ölürler.

DİSTİLE ETMEK 

   Distile etmek sözlük anlamı ile ayrıştırmak , damıtmak , ibrikten geçirmektir. Distile edilmiş su ise suyu önce kaynatıp sonra o suyun buharını damıtma tekniği ile başka bir kaba aktarmaktır diyebiliriz. Bu yöntemle elde edilen su; arı su, saf su dediğimiz tüm mikroorganizmalar ve minerallerden arındırılmış su olarak elde edilmiş olur.Bu su içme suyu olarak mineralsiz olduğu için işe yaramaz .Genellikle eczacılık, akülere arı su ,çeşitli gıda ve ambalaj sanayinde kullanılır.

   Bunun yanında çeşitli distile su tabir edilen arıtma yöntemleri de vardır . Bunlar makiner ve çeşitli kimyasal işlemlerle yapılır. Deiyonize , ters osmoz ,aktif karbon arıtımı, ileri oksidasyon gibi tekniklerdir.Deniz suyunuda 

FİLTRELEME

   Filtreleme tekniğinin bir çok yolu vardır.İlkel yöntemlerden tutunda ileri teknolojik yöntemlere kadar bir çok şekilde karşımıza çıkar.Bunlar arasında işimize lazım olabilecekleri yazalım.

   Hazır su arıtma fitreleri . Bunları evsel ve kişisel olarak ikiye ayırabiliriz.Evsel olanlar , direk içme suyuna bağlanıp , çeşitli fitrelerden suyu temizleyip bize sunan araçlardır.Bu fitreler sediment, karbon, mebran , alkali gibi çeşitli tiptedir. Bu cihazlar filtre ömrüne , filtrelerinin bakteri yapmasına kadar dayanırlar.

   Kişisel kullanılan filtreler ufak boyutlu olup çantanızda , boynunuzda taşıyabileceğiniz tipteki filtreler olup ,bu cihazlar zor şartlarda işinize yarayacak etkili aletlerden biridir.Genellikle içinde saman filtresi denilen çok ince gözenekli bir filtre bulunur ve sudaki mikrop ve bakterilere karşı oldukça etkili olanları vardır. Kendimin de kullandığım bir fitre olan Life Straw oldukça işe yarar bir arıtma uygulamaktadır.

UV filtreleme ise bir başka seçenektir. Bu filtreleme seçeneği UV kalemi-cihazı ile yapılan bir işlemdir. Uv ışığı normalde insan sağlığı için fazlası zararlı bir ışıktır.Canlılar içinde aynı etkiye sahiptir. Bu yöntem ile sudaki canlıların üreme fonksiyonu kaybedilerek filtreleme yapılır. İşlem UV kalemini suyun içine sokup işlem gerçekleştirilir.İşlemden sonra mikroorganizmaların üreme yeteneği kaybolup insana zararsız hale gelirler.Bu işlem UV ışınının insan içinde zararlı olduğunu bilip , gerekli talimatlar dahilinde kullanılması tavsiye edilir.

KİMYASAL ARITIM

Bu arıtma yöntemi bir çeşit klorlama işlemi gibi kimyasal içerikle suyu arındırmaktan ibarettir. Bu yöntemle kimyasal hap veya sıvılar suya atılarak suyun arındırılması hedef alınır . Hafif bir taşıma sunması ve etkili oluşu ile dikkat çeker . Bu yöntem uzun bekleyiş süreleri ile bazen  çekilmez olabiliyor ama yanınızda olması her zaman avantaj diye düşünüyorum .Potasyum permanganat hapları bu kimyasalların en tercih edilenidir.

GÜNEŞ İLE ARITMA 

Bu yöntemle güneşte ısına suyumuzu buhar yapıp bir çeşit distile su yapma mantığına dayanıyor.Bu işlem oldukça alet-edavat gerektirmekte olur zaman olarak uzun sayılabilecek bir arıtmadır. Geniş bir kabın içine suyumuz koyulur. Ortasına boş bir şişe koyulur.Geniş kabın üzerine  naylon bir poşet geçirilip , naylon poşet geniş kaba bağlanır , tam ortasına yarım avuç büyüklüğünde bir taş koyulur.Buradaki amaç güneşin suyu ısıtıp buharlaşmasını sağlamaktır. Buharlaşan su naylona çarpıp tekrar aşağı inerken ortadaki şişenin içine damlamasıdır. Damlayan su temiz sudur.

KUM FİLTRASYONU

 Bu yöntem ile doğada basit şekilde su arıtımı yapıp su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.Yöntem olarak kum, çakıl ,saman , bitki vs.vs ile yapılan bu arıtım  , mikrobik olarak bir çözüm sunmasa da , pis ve kirli bir su yerine nispeten göze ve tada hoş gelen bir suya sahip olabilirsiniz. Bu yöntem ile ilk arıtma yapılması tercihtir. 

XYLEM FİLTRESİ

En basit ve en etkili filtrelerden olan bu arıtım 10 cm uzunluğunda bir boru bir kelepçe ve 3-4 santim uzunluğunda boruya sıkıca sokabileceğiniz çam veya kozalağa sahip bir ağaç parçası ile yapılan bir arıtımdır. Bu arıtma yöntemi zaman olarak biraz uzun sürebilir yalnız % 99.9 arıtım ile diğer seçeneklerden ucuzluğu ve basitliği ile açık ara öne geçmektedir. Bu arıtım ile biyolojik olarakta arıtım sağlanmaktadır.

DİĞER ARITMA SEÇENEKLERİ

Yanınızda hiç bir su arıtma seçeneği yok ve sizin içilebilir suya ihtiyacınız var . Bu durumda ya gözünüzü kapatıp en basit arıtma olan elbise , bandana gibi şeylerden suyu geçirip içeceksiniz yada ilkel yöntem dediğimiz bir şişe , oyuk ağaç ,naylon poşet gibi bir şeyin içine hazırlayacağınız doğal filtre ile suyu temizleyeceksiniz.Bu yöntem ile koyulacak maddelere göre filtreleme seçeneği elde ettiğinizi unutmayın.Ama bir bandanadan geçirilen sudan çok daha temiz olacağı gerçeği var.Kaldı ki bu yöntem ile kaynatma seçeneği ya da diğer seçeneklerin bazılarında yapılacak olan ilk filtreleme çok daha iyi sonuç verecektir.Sonuçta nasıl bir su ile karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Karşınıza çamurlu , kokulu ve yemyeşil ya da hayvan pisliği olan bir su gibi oldukça zor şartlar çıkabilir .Böyle durumlarda ilk önce suyunuzu bu filtreden geçirip sonra diğer yöntemler ile arıtmak doğrusu olacaktır.Bu yöntem en alta bulabilirseniz  yanmış odun kömürü , onun üstüne mendil gibi bir bez ,onun üstüne çimen, ot , taze yapraklar hatta çiçekler, onun üstüne ince kum , en üstüne de çakıl gelecek şekilde bir şişenin içine koyun.İnce kum ile yeşilliği aralara fazladan koyabilirseniz daha iyi olur.Bu şekilde yapılan bir arıtma ile bakteriler hariç bir arıtma yapabilirsiniz. Kömür kullanırsanız kimyasallara karşı önlem almış olursunuz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir